45A Cooker Switch (XDY45SS.MB, urban screwless matt black + red insert) Varilight - XDY45SS.MB
XDY45SS.MB: 45A Cooker Switch, Urban Screwless Matt Black + Red Insert : Varilight - from £17.72
Description of Varilight - XDY45SS.MB
45A Cooker Switch (Single Plate, Red Rocker)
  • Double pole switching
  • Single sized plate
  • Sleek, low-profile screwless faceplate
  • Recommended Back Box Depth: 35mm
  • Maximum Load Rating: Cooker Switch; 45A | Socket; 13A
  • Maximum Current Rating: 45A
  • Applicable Safety Standard: BS EN 60669-1
Safety advice: Product Must Be Earthed.
Intended use: Indoor Use Only. Domestic power supply.
Buy this product now
Estimated dispatch date: 22nd May
Quantity pricing
Quantity Price each
(all prices inc. VAT at 20%)
Tell your friends about this
Other variations of this product
pecification
Colour / Finish
Matt Black
Manufacturer
Varilight
Mfr part #
XDY45SS.MB
Summary of XDY45SS.MB Varilight
Urban Screwless Matt Black 45A Cooker Switch (Single Plate, Red Rocker)