45A Cooker Switch (XDY45SS.PD, screwless primed + red insert) Varilight - XDY45SS.PD
XDY45SS.PD: 45A Cooker Switch, Screwless Primed + Red Insert : Varilight - from £16.66
Description of Varilight - XDY45SS.PD
45A Cooker Switch (Single Plate, Red Rocker)
  • Double pole switching
  • Single sized plate
  • Sleek, low-profile screwless faceplate
  • Recommended Back Box Depth: 35mm
  • Maximum Load Rating: Cooker Switch; 45A | Socket; 13A
  • Maximum Current Rating: 0A
  • Applicable Safety Standard: BS EN 60669-1
Safety advice: Product Must Be Earthed.
Intended use: Indoor Use Only. Domestic power supply.
Buy this product now
Quantity pricing
Quantity Price each
(all prices inc. VAT at 20%)
Availability
Available to order: estimated dispatch in 1 - 2 business days.
Tell your friends about this
Other variations of this product
pecification
Colour / Finish
Primed
Manufacturer
Varilight
Mfr part #
XDY45SS.PD
Summary of XDY45SS.PD Varilight
Screwless Primed 45A Cooker Switch (Single Plate, Red Rocker)